FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Rejestracja
Zaloguj
Profil


Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Poprzedni temat :: Następny temat
Sekcja Karate Kyokushin - początki
Autor Wiadomość
jaro_fx
Administrator


Posty: 1267
Wysłany: 2014-04-22, 17:21   Sekcja Karate Kyokushin - początki

RESOCJALIZACJA POPRZEZ SPORT – KARATE KYOKUSHIN
W MŁODZIEŻOWYM OŚRODKU WYCHOWAWCZYM


"Harmonia jest podstawą karate.
Miłość do rodziców, szacunek do nauczycieli,
zaufanie w stosunku do przyjaciół oraz skromność
wydają się być korzeniami Budo-Karate Kyokushin.
Myślę że jest ono bardzo potrzebne współczesnemu
światu. Kyokushin oznacza poszukiwanie
najwyższej prawdy w aspekcie fizycznym,
psychicznym oraz duchowym."

Sosai Masutatsu Oyama




Sport i rekreacja są kluczowymi elementami życia społecznego. Dając zdrowie, radość i rozrywkę równocześnie pozwalają walczyć z zagrożeniami dzisiejszej cywilizacji
- alkoholem, narkomanią, przemocą, itp. Są niezastąpionym narzędziem wychowawczym
i ważnym środkiem w procesie resocjalizacji nieletnich. Dobrze zorganizowane zajęcia sportowe i rekreacyjne mają szereg walorów resocjalizacyjnych. Rozładowują napięcie psychiczne ruchowe, redukują lęk, wzmacniają mechanizmy kontroli, co pozwala podopiecznym lepiej przewidzieć konsekwencje swoich czynów, przyczyniają się do wzrosty uspołecznienia przez zdobywanie indywidualnych i zbiorowych sukcesów. Główne cele zawarte w resocjalizacji przez sport winny zakładać wszechstronny, harmonijny rozwój osobowości wychowanka. Ruch jako środek wychowawczy pobudza dynamikę rozwojową, kształtuje osobowość. Poprzez rozszerzanie form i czynności ruchowych oraz nabieranie wprawy, wychowanek lepiej adoptuje się do życia, zdobywa więcej wiary w swoje możliwości, pokonuje obawy i wewnętrzne opory, cieszy się osiągnięciami. W kontaktach z rówieśnikami uczy się oceniać własne siły, przystosowywać do życia społecznego. Wyżycie się ruchowe przynosi emocje i radość. Rola sportu i rekreacji jako czynnika wychowawczego jest duża, zważywszy, że tryb życia dzieci i młodzieży jest zły, a poziom świadomości niewystarczający.
Wychowawcy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czuchowie Pieńkach uważają, że sport i rekreacja oraz wszelka aktywność ruchowa jest istotnym elementem życia osób niedostosowanych społecznie. Każdy nieletni wymaga innego oddziaływania pedagogicznego jak również innego podejścia w kwestii ruchu i to zarówno aktywność ruchowej w formie rekreacji aż po wychowanie fizyczne a kończąc na sporcie.

Historia Karate Kyokushin
Założycielem Kyokushinkai (jap. Stowarzyszenie Poszukiwaczy Najwyższej Prawdy) był JapończykMasutatsu Oyama (1927 - 1994). Życie tego człowieka było niezwykłe i to nie tylko dlatego, że całkowicie poświęcił je samodoskonaleniu i popularyzacji współczesnej sztuki walki w jej duchowych i fizycznych aspektach. Na uwagę zasługuje na przykład fakt, że w roku 1945 Oyama wstąpił do oddziału lotników samobójców (kamikadze), chcąc oddać życie za swą ukochaną ojczyznę - bo tak mawiał o Japonii. Od śmierci uchroniło go wtedy zakończenie działań wojennych. O wielkości osobowości tego człowieka świadczy chociażby to, że już za życia nazwano go "Ostatnim Samurajem". Jak napisano w jednym z najbardziej prestiżowych magazynów poświęconych dalekowschodnim sztukom walki "Black Belt": "Oyama nie tylko przejął najcięższy do spełnienia ideał Bushido (kodeksu etycznego samurajów), lecz poszedł o krok dalej. Zwracał on uwagę na to, że stopień poświęcenia: samozaparcie poprzez samodyscyplinę jest wprost proporcjonalne do stopnia odnoszonego sukcesu.
Twórca Kyokushin postanowił propagować swoje karate na całym świecie. Był pewien, że jest ono nie tylko sztuką walki, ale przede wszystkim nośnikiem tradycji i kultury Dalekiego Wschodu - wartości etycznych głoszonych przez Konfucjusza i Lao-Tse. Oyama zawsze powtarzał swoim uczniom, że karate zaczyna się i kończy na uprzejmości i że o ile rozwój fizyczny jest początkiem tej sztuki walki, o tyle rozwój duchowy jest celem ostatecznym. Dla lepszego wyeksponowania zasad etycznych kyokushin Japończycy stworzyli siedmiopunktowy kodeks moralny tej sztuki walki. Jest w nim mowa o obowiązku szanowania starszych
i rodziców, dążeniu do fizycznej i duchowej doskonałości oraz powstrzymaniu się od gwałtowności.

Zajęcia SEKCJI KARATE KYOKUSHIN prowadzone są przez wielokrotnego Mistrza Polski, Medalistę Mistrzostw Świata oraz Europy - SEMPAI - Michała Kulesza.
Opiekunowie sekcji Karate Kyokushin: Anna Demianiuk i Anna Tarkowska















































Powrót do góry
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  




Młodzieżowy Osrodek Wychowawczy w Czuchowie Pienkach